EFOP 3.3.5-17-2017-00049
EFOP 3.3.5

MÓRÁS TANTESTÜLETI KIRÁNDULÁS EGERBE

Sokan tudják, hogy nemcsak a tanulóifjúság, hanem a pedagógusok életében is izgalmas és maradandó élmény a közös kirándulás, főleg tanulási időben! Azt viszont kevesen gondolják, hogy ez soha nem öncélú szórakozás, hanem ennek az útnak célja van.
Elengedhetetlen követelmény, hogy a tanár jól ismerje azokat a helyeket, ahová el akarja vinni diákjait, hogy minden tantárgy szempontjából alapvetően fontos ismereteket szerezzen a tanuló interaktív módon az iskola falain kívül is.
A nevelőknek és az oktatást segítőknek is fontos, hogy a kirándulás folyamán jobban megismerjék egymás személyiségét, kezdeményezőképességét, humorát, segítőkészségét.
A fent leírtakkal felvértezve 2023. október 9-én busszal indultunk Egerbe, tantestületi kirándulásra.
Útközben egy kis „technikai” szünet tartásával sikeresen megérkeztünk e labirintusokkal, misztikumokkal és titkokkal teli városba!
Első utunk mégis a Marján cukrászdába vezetett, hogy Mislovics Andrea intézményvezetőnk meghívásának eleget téve, betérjünk egy ásványvízre, kávéra és egy túrósrétesre. Így már testileg is felüdülve megkezdhettük felfedező utunkat.
Irány a Vár! Egy kis séta után a várudvaron, egy korhű jelmezbe öltözött programvezető humorral fűszerezett ízes előadásban bemutatta a puska használatát. A puska fülsiketítő dörrenése után az Egri csillagok Panoptikumban az életnagyságú szobrok között sétálva láthattuk a regényből ismert szereplőket megelevenedni, valamint korabeli használati tárgyakat, fegyvereket, sőt a kor csodafegyverét, a faltörő ágyút is. Idegenvezetőnkkel a Kazamata nyirkos, nedves aknafigyelő folyosóit is bejárhattuk.
Elrepült az idő, és a városnéző kisvonattal máris utazhattunk a Szépasszony-völgybe, ebédelni. A kisvonaton ülve elhaladtunk a város fontosabb épületei, eseményei és alkotásai mellett, és hallgathattuk a nevezetes helyszínekről és történelmi eseményekről szóló tudnivalókat. A kb. 50 perces út után betértünk a Butykos kisvendéglőbe. A fimon ebéd elfogyasztása után nem néztünk a „butykos fenekére”, hanem egy kis borkóstolás után indultunk vissza a kisvonattal a városba, ahol újabb program várt reánk.
Az egyik csoport a Bazilikát és az Érseki kincsestárat látogatta meg, valamint a belvárosban található nevezetességeket szemlélhette meg sétálás közben. A másik csoportnak felejthetetlen élményben volt része, ugyanis a „Város a város alatt” kb. 2 órás programon vehetett részt.
Idegenvezetőnk elmesélte, hogy ez a 4 km hosszú pincerendszer annak köszönhető, hogy amikor 1687-ben a török elhagyta Eger városát, az itteniek hatalmas építkezésbe kezdtek. Rájöttek, hogy a hegyoldalból kitermelt tufák jól megfelelnek a bor tárolására. Ekkor a papság Gyöngyöstől Munkácsig borban szedte a tizedet, így a hatalmas mennyiségű bor nem ment „kárba”. Láthattunk még középkori szerszámokat és egyéb érdekességeket is. Sajnos a talajvíz egyre gyakrabban önti el a pincerendszert, igy az állandó veszélyben van. Egy újabb különleges helyszínre érkeztünk túránk során. Egy időgépbe ültünk be, s némi rázkódás után visszamentünk az időben kb. 6 millió évvel. Idegenvezetőnktől megtudtuk, hogy a Pannon-tengertől indulunk visszafelé az időben kisebb-nagyobb ugrásokkal. Elmondta, hogy minden egyes helyszín és történet kapcsolódik valamilyen formában Egerhez. A túra végeztével, a felszínre törve a „Hűha” érzés mindannyiunkban megvolt!
A szellemi töltődés után igyekeztünk vissza találkozóhelyünkre, a cukrászdába, ahol elképesztő választékban, ízben, színben és formában hívogattak a sütemények.
A lelkes szervezőgárdának - Szilágyiné Szalka Enikő és Madai Tamás - köszönhetően ez az út emlékezetes marad számunkra, lesz mit mesélni a diákjainknak, s szervezni útjukat, hogy megismerhessék ők is Eger irodalmi, történelmi és természeti értékeit.

Kerékgyártóné Balázs Éva
image image
image image
image image
image image
image image
image
image
image
image
image